بیکاری 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی

معاون آموزشی وزارت علوم از بیکاری 17 تا 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور اطلاع داد و گفت: سالیانه 20 هزار دانشجوی دکتری فارغ التحصیل می شوند که 15 هزار نفر آنها مازاد احتیاج کشور است و باید جلوی این افسارگسیختگی در دانشگاه ها گرفته گردد.

بیکاری 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی

به گزارش خبرنگاران، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که امروز (دوشنبه) در دانشگاه علم و صنعت برگزار گردید، با اشاره به وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی توضیح داد: در حال حاضر میانگین بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی بین 17 تا 40 درصد است که این امر نشان دهنده آن است که ما باید در مجموع حدود 40 تا 50 درصد از دانشجویان را بدون شغل در نظر گرفته و مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در دهه 60 رخدادهایی بسترساز برخی از توسعه های بی رویه در حوزه آموزش عالی کشور شد، اضافه کرد: ایجاد دانشگاه های آزاد، پیغام نور و علمی کاربردی در سطح وسیع در آن موقع سبب افزایش بیش از حد احتیاج جامعه به مراکز دانشگاهی و فارغ التحصیلان شد که متاسفانه امروزه نیز چالش های موجود در حوزه آموزش عالی از آنها بی تاثیر نیست.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه اکنون شکل گیری مراکز مختلف آموزش عالی غیر استاندارد، سبب بروز مشکلاتی از قبیل بیکاری فارغ التحصیلان گردیده است، اظهار کرد: در گذشته ما تا این حد با مشکل بیکاری روبرو نبوده ایم. البته باید به این موضوع توجه کرد که بیکاری فارغ التحصیلان صرفا به دلیل فقدان شغل در کشور نیست بلکه بخشی از آن به دلیل نداشتن قابلیت های لازم در دانشجویان است.

معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص اقدامات انجام گردیده برای حل مسائل در حوزه آموزش عالی و اشتغال فارغ التحصیلان نیز اضافه کرد: به منظور مقابله با این وضعیت و برطرف چالش ها، در سال 93 بحث آمایش از سوی وزارت علوم مطرح شد که یکی از مهم ترین مباحث موجود در این طرح، مأموریت گرایی و ساماندهی است.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه توجه وزارت علوم در سیاست گذاری ها، به اسناد بالادستی از جمله طرح آمایش و برنامه ششم توسعه است، گفت: متاسفانه در حال حاضر مأموریت گرایی یکی از مباحثی است که در طرح آمایش مغفول مانده است و روسای دانشگاه ها بعضا این موضوع را فراموش نموده اند.

وی با بیان اینکه بی توجهی به بحث ماموریت گرایی و ساماندهی طرح آمایش سبب بی توجهی دانشگاه ها در جذب دانشجویان متناسب با احتیاج بازار و منطقه گردیده، اظهار کرد: برنامه ششم توسعه یکی از اسناد بالادستی است که باید توسط دانشگاه ها بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد، هرچند بعضا گفته می گردد که برنامه های موجود ضمانت اجرایی ندارند اما باز هم معتقدیم که برنامه داشتن بهتر از بی برنامگی است.

وی با بیان اینکه سطح بندی دانشگاه ها یکی از موضوعاتی بود که در برنامه پنجم توسعه مطرح شد و در برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه نهاده شد، بیان نمود: از جمله محورهایی که در این بحث مورد آنالیز نهاده شد این بود که محصول دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تا چه حد متناسب با احتیاج جامعه است و مورد استفاده نهاده شده؟.

شریعتی نیاسر در ادامه به بحث تنفیذ اختیار متناسب با صندلی دانشگاه ها به عنوان موضوع مورد توجه دیگر وزارت علوم اشاره نمود و گفت: ساماندهی موسسات از جمله موضوع مهم دیگری است که در حال حاضر بصورت جدی دنبال می گردد که امیدواریم تا سرانجام سال 97 اقدامات لازم جهت تحقق این امر انجام گردد.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه همراهی مدیران مراکز آموزش عالی از جمله نکات مورد توجه وزارت علوم است، گفت: مدیران این مراکز باید توجه داشته باشند که ساماندهی موسسات که اکنون از مقطع دکترا شروع گردیده است به درستی انجام گردد زیرا امروزه حدود 100 هزار نفر دانشجوی دکترا در کشور وجود دارد درحالی که کل ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و آنچه جامعه به آن احتیاج دارد، 4 یا 5 هزار نفر است.

وی با اشاره به اینکه سالانه 20 هزار فارغ التحصیل مقطع دکتری به جامعه تحویل داده می گردد در صورتی که 15 هزار نفر از آنها مازاد هستند، اضافه کرد: باید جلوی این افسارگسیختگی گرفته گردد.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه هم افزایی در بخش های مختلف آموزش عالی را محور مهم دیگری بیان کرد و گفت: این محور باید در بخش های مختلف مثل تعامل رشته ها، گروه های آموزشی و مدیران ستادی و بخش های گوناگون دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد. وی با بیان اینکه در حال حاضر هم افزایی از وزارت علوم شروع گردیده و در این راستا این موضوع بین بخش های مختلف از جمله آموزش و پژوهش قوت بیشتری گرفته است، تاکید نمود: اکنون این هم افزایی باید در دل دانشگاه ها نیز شکل بگیرد.

شریعتی نیاسر همچنین توجه به شیوه های نوین آموزشی، تحول در برنامه ریزی های آموزشی، بازنگری واحدهای عمومی، اطاله دوره های درسی، مهارت افزایی و ارتقا توان اشتعال را از جمله محورهای مهم و مورد توجه دیگری دانست که در حال حاضر توسط وزارت علوم پیگیری می گردد. معاون آموزشی وزارت علوم به بحث مهارت افزایی اشاره نمود و گفت: در این حوزه 4 محور مد نظر است. بخش اول توجه جدی به دروس کاربردی و عملی است. بخش دوم مرتبط با دروس اختیاری است که در سال 95 این موضوع به دانشگاه ها ابلاغ شد که می توانند دو درس را تا زمانی که در محدوده سنوات دانشجویان باشند به آنها ارائه و تعریف نمایند.

وی در خصوص بخش سوم مهارت افزایی ادامه داد: بخش دیگر آموزش مهارت های عمومی به دانشجویان است که البته بخشی از آن فرابرنامه ای است و خوشبختانه اکنون توسط برخی از دانشگاه ها دنبال می گردد و باید ادامه پیدا کند.

وی توضیح داد: باید کاری کنیم که دانشجویان علاوه بر مهارت های تخصصی متناسب با رشته خود در دانشگاه ها، مهارت های عمومی را هم فراگیرند.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین بر لزوم رصد دانش آموختگان و تقویت انجمن فارغ التحصیلان تاکید نمود.

وی ضمن بیان اینکه در بحث مهارت افزایی کوشش ما این است که اقدامات تسریع گردد اما تعجیل صورت نگیرد و با بخش صنعت تعامل پیدا کند به بحث اشتغال دانشجویان نیز اشاره نمود و گفت: بحث اشتغال موضوعی همگانی است و منحصرا به آموزش عالی مربوط نمی گردد لذا همه دستگاه ها و نهادها باید در این حوزه فعالیت و حمایت نمایند.

دکتر شریعتی نیاسر در خصوص محورهای مورد توجه سال تحصیلی جدید، بیان کرد: یکی از نکات مورد توجه سال جاری، صرفه جویی در مسائل آموزشی است که به عنوان شعار سال نیز در نظر گرفته گردیده است و بر همین اساس باید کوشش کنیم تا رشته های کم اقبال و رشته های تخصصی فاقد اعتبار را حذف کنیم. امیدواریم با سیاست های اتخاد گردیده، اقدامات موثری در حوزه آموزش عالی و برطرف مسائل مرتبط با آن انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بیکاری 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیکاری 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید